...u centru zbivanja.
Slavonski brod, Našice, Beli Manastir, Đakovo, Valpovo, Vukovar, Osijek....
Na današnjem razvijenom tržištu nude se razni modeli perilica rublja, počevši od proizvođača, zatim izvedbe perilice, kapaciteta punjenja i broja okretaja centrifuge, pa sve do mogućnosti koje nudi te energetskog razreda, što naravno određuje i cjenovni rang. Početni savjet koji ćete dobiti od svih koji se imalo razumiju u ovaj važan kućanski aparat – veće nije uvijek i bolje. Da ne duljimo, evo što je važno kod kupovine perilice rublja.
Dopustite nam da pretpostavimo dvije stvari: novu ćete perilicu smjestiti u kupaonicu i kupaonica vam nije pretjerano prostrana. Nemojte se voditi za tim da će se nova perilica uklopiti, ako se uklopila njena prethodnica. Naime, stariji su modeli češće bili širine 40 cm, a noviji su oni od 60 cm. Ako vam je u toj prostoriji svaki centimetar važan, obvezno prije odlaska u kupovinu pozorno izmjerite prazan prostor koji ostaje nakon iznošenja stare perilice.
Perilice dijelimo u dvije kategorije:
Perilice s gornjim punjenjem su više, ali uže te stoga zauzimaju manje prostora. No, troše više vode i energije i imaju manji kapacitet od perilice s prednjim punjenjem. S druge strane, perilice s prednjim punjenjem su praktičnije jer obično imaju veći bubanj, što znači da će se rublje bolje oprati i manje gužvati. Također, s prednjim vratašcima ćete lakše rukovati rubljem.
Naravno. Istraživanja su pokazala da povoljniji brendovi perilica rublja postignu jednake ili bolje rezultate od onih pet puta skupljih. Konkretno, u Centru Tehnike većina perilica pripada cjenovnom rangu do 1.999 kn, odnosno od 2.000 do 2.999 kn. Brendovi koji su vam na raspolaganju: Končar, Bosch, Gorenje, Indesit, Electrolux, LG, Samsung i Miele.
Kapaciteti se kreću od 5 do 9 kilograma. Usporedbe radi, pet majica teži 1 kilogram. Ako ste samac i češće perete manje količine rublja (primjerice, par traperica, tri majice, zatim set ručnika i donje rublje), razmotrite perilicu s manjim bubnjem. Ako kupujete perilicu za obitelj, odaberite onu s većim bubnjem kako biste izbjegli uključivati perilicu dva ili tri puta zaredom.
U pravilu vrijedi sljedeće:
Brzina okretaja centrifuge varira između 500 i 1.600 okretaja u minuti, međutim, one od 1.000, 1.200 i 1.400 okretaja su najzastupljenije u našoj ponudi. Što je broj okretaja veći, to je, logično, i cijena viša. No, istraživanja su pokazala da se ne mora nužno isplatiti izdvojiti više novca za perilicu s većim brojem okretaja centrifuge, jer će i ona sa srednjim brojem okretaja ukloniti dobar dio vode iz odjeće na kraju programa.
Prosječnom korisniku preporučuje se kupnja perilice do 1200 okretaja.
Ako često perete osjetljive materijale, razmisli o kupovini perilice rublja s manjim brojem okretaja u minuti ili perilice koja ima mogućnost odabira brzine okretaja.
Doslovce zbog toga što ćete uštedjeti na računima za vodu i električnu energiju. Novi modeli perilica rublja dolaze u energetskim razredima A+, A++ i A+++ (potonja je energetski najučinkovitija, ali i najzastupljenija u našoj ponudi). Imajući na umu da je ovo perilica koju kupujete za duže vrijeme, stavite na vagu odnos cijene i kvalitete proizvoda. Naime, ako ćete zbog ijednog od prethodno nabrojanih faktora biti spremni izdvojiti više novca, učinite to zbog energetskog razreda (idealno A+++), jer će vam se novac većim dijelom vratiti kroz godinu dana.
U našoj ponudi možete pronaći i modele perilica s izuzetno štedljivim načinom pranja koji dolaze u energetskim razredima A+++ -30 %, A+++ -20 % i A+++ -10 % što znači da troše skoro upola manje struje od A+++ perilice.